Śląscy samorządowcy przeciwko rozporządzeniu ws. paliw stałych

fot. slaskie.pl

Negatywnie do rządowego projektu rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych odnieśli się radni Sejmiku Śląskiego. Apel w tej sprawie radni uchwalili podczas dzisiejszej sesji.

Zdaniem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi, zapisy nowych uregulowań są sprzeczne z uchwałą antysmogową. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Energii, w myśl nowych przepisów z rynku ma zostać wyeliminowany węgiel najgorszej jakości. W opinii marszałka, projekt nowej ustawy jest sprzeczny z oczekiwaniami naszego województwa. Nowe przepisy nie przyczynią się do zmniejszenia niskiej emisji. Zdaniem śląskich samorządowców, jedynie wymiana urządzeń grzewczych na ekologiczne, które spełniają normy, a także pełna eliminacja paliw niskiej jakości zagwarantują skuteczną walkę z niską emisją.

Samorządowcy zaapelowali o zmianę projektu ustawy i uwzględnienie ich postulatów, a także wytycznych unijnych.

Wcześniej śląscy radni podjęli uchwałę w sprawie upamiętnienia Janiny Omańkowskiej. Była to działaczka społeczna, dziennikarka, a także posłanka na Sejm Śląski I kadencji. Przewodniczyła obradom jako marszałek senior podczas inauguracyjnej sesji Sejmiku, po niej na to stanowisko został powołany Konstanty Wolny. 

Janina Omańkowska uczestniczyła w powstaniach śląskich, w swoim mieszkaniu w Bytomiu urządziła biuro Czerwonego Krzyża przy Komisji Plebiscytowej. Publicznie opowiadała się za polskością Śląska. W czasopiśmie "Katolik" wystosowała odezwę do kobiet, po której wiele kobiet zaangażowało się w powstanie jako kurierki czy sanitariuszki.

Uchwała została przyjęta 35 głosami za. Omańkowska będzie pierwszą kobietą, której wizerunek pojawi się wśród portretów upamiętniających liderów polityki na Śląsku.

Autor: Joanna Opas, Kamil Jasek /mm/