JSW o kosztach akcji w Zofiowce, podsumowaniu półrocza i leśnych gospodarstwach.

fot. JSW

Akcja ratownicza w kopalni Zofiówka kosztowała 7,5 miliona złotych. Jastrzębska Spółka Węglowa podsumowuje pierwsze półrocze. W wypadku z maja zginęło 5 górników. Do silnego wstrząsu doprowadziły ruchy tektoniczne.

Jak poinformował prezes JSW w kopalni powstał niedobór wydobycia węgla ale będzie to rekompensowane w innych zakładach. Wciąż pracuje komisja wyjaśniająca okoliczności tragedii - mówi prezes Daniel Ozon.


Pierwsze półrocze 2018 roku Grupa Kapitałowa JSW zakończyła zyskiem netto w wysokości miliarda złotych. Produkcja węgla i koksu wzrosły odpowiednio o 5 i 8 procent w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Rynek tych produktów utrzymuje się na dobrym i stabilnym poziomie - informuje JSW.

Ponadto Jastrzębska Spółka Węglowa weźmie udział w pierwszej w Polsce aukcji pochłoniętych przez lasy Jednostek Dwutlenku Węgla, z których zostaną sfinansowane proekologiczne inicjatywy. Porozumienie podpisano w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Leśne Gospodarstwa Węglowe (LGW) to pionierski projekt, który ma na celu zwiększenie pochłanianego dwutlenku węgla przez ekosystemy leśne i zmniejszanie jego emisji do terenów podmokłych. Gaz ten jest odpowiedzialny w dużej mierze za efekt cieplarniany, a lasy są jego naturalnym pochłaniaczem. Projekt ma zostać wdrożony na powierzchni 12 tys. ha w 23 nadleśnictwach w całym kraju. Na razie to eksperymenty. Jednakże cała koncepcja ma zostać zaprezentowana podczas grudniowego szczytu klimatycznego w Katowicach. W założeniu, Leśne Gospodarstwa Węglowe mają przeciwdziałać zmianom klimatu, a stawiając na określone gatunki drzew, takie gospodarstwa są w stanie pochłonąć 1 mln ton CO2 dodatkowo w ciągu 30 lat.
Dochód z aukcji pochłoniętych Jednostek Dwutlenku Węgla ma zostać przeznaczony na działania związane z ochroną środowiska.

Autor: Łuaksz Kałuża, Joanna Opas /mm/