Sztuka zdrowienia. Obchody Międzynarodowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

fot. Małgorzata Lachendro

Pod hasłem "Sztuka zdrowienia" trwają dziś na katowickim rynku śląskie obchody Międzynarodowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Impreza ma na celu podniesienie społecznej świadomości chorób psychicznych i przeciwdziałanie społecznej stygmatyzacji osób, które cierpią na tego typu schorzenia.

— W naszym społeczeństwie jest coraz więcej osób będących w kryzysie psychicznym, dlatego warto o tym rozmawiać — mówi specjalista psychologii klinicznej, Ewa Jędrychowska-Płonka ze Śląskiego Stowarzyszenia „Ad Vitam Dignam” w Katowicach.


— Ludzie nie rozumieją osób z zaburzeniami — mówi Grażyna Dąbrowska, pracownik socjalny w warsztacie terapii zajęciowej „Ad Vitam Dignam”.


W ramach wydarzenia przed Teatrem Śląskim w Katowicach stanął kiermasz prac plastycznych osób po kryzysie. Odbędzie się także koncert i wspólny spektakl teatru Fabryka Kultury oraz osób cierpiących na choroby psychiczne. Obchody zakończy konferencja pod hasłem "Sztuka jest zdrowieniem – zdrowienie jest sztuką” z udziałem chorych, ich rodzin, opiekunów oraz psychologów i terapeutów.

Autor: Małgorzata Lachendro /pg/