Narodowe Czytanie. Przedwiośnie.

fot. Ryszard Stotko

W wielu miejscach w ramach Narodowego Czytania zostanie odczytane "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie przyłącza się do Narodowego Czytania. Przedwiośnie Stefana Żeromskiego prezentują między innymi władze uczelni, pracownicy, a także posłowie i senatorowie.

— To pierwsze Narodowe Czytanie w naszych murach odkąd przekształcono Akademię w Uniwersytet — mówi Elżbieta Wróbel z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie.


Jedną z osób czytających publicznie Przedwiośnie jest Rektor Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie, Anna Wypych-Gawrońska.


W Częstochowie tegoroczne Narodowe Czytanie odbywa się także w podjasnogórskim parku. 

Polskie Radio Katowice włącza się w Narodowe Czytanie. Na naszej antenie fragmenty powieści czytają europoseł Jadwiga Wiśniewska, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz prezes rozgłośni Piotr Ornowski. Jak mówi europoseł Jadwiga Wiśniewska, narodowe czytanie to dobry pretekst, by sięgnąć po książkę.


Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zaznacza, że literatura to ważny element tożsamości Polaków.


— Uczestnicy Narodowego Czytania na naszej antenie, podobnie jak Radio Katowice, dbają o język polski — podkreśla prezes rozgłośni Piotr Ornowski.


Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa i polskiej literatury. W regionie Przedwiośnie czytane jest też w Kłobucku, Poczesnej, Brzezinach Nowych, czy Olsztynie.

Autor: Joanna Opas, Krzysztof Słabikowski /rs/

 


Radiowe Wydarzenia