Węgiel. Porozumienia. Konkurs. Pieluchy. Centrum.

"Be co@l" to tytuł wystawy, która została otwarta w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Ekspozycję zorganizowała europoseł Jadwiga Wiśniewska wraz z Polską Grupą Górniczą oraz Europejskim Stowarzyszeniem Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL. Ekspozycja ma uświadomić odbiorcom, jak ważny jest węgiel, nie tylko w przemyśle i energii, o czym mówiła podczas swojego wystąpienia europoseł Jadwiga Wiśniewska. W otwarciu brał udział także prezes PGG Tomasz Rogala oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Z mikrofonem wystawę oglądała nasza reporterka Joanna Opas.


 

Uroczystości 38. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego i powstania NSZZ Solidarność odbyły się w Dąbrowie Górniczej. W trakcie obchodów w pobliżu pomnika został posadzony „Dąb Wolności”, jeden ze stu dębów poświęconych przez papieża Franciszka z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na miejscu była nasza reporterka Małgorzata Lachendro. 


 

Coraz mniej jest osób które były naocznymi światkami wydarzeń z czasów drugiej wojny światowej. Ich historie odchodzą często razem z nimi. Kuria diecezjalna w Sosnowcu postanowiła zorganizować konkurs i zebrać te wspomnienia, by ocalić je przed zapomnieniem. Napłynęły setki wstrząsających, wzruszających prac. Część historii wysłuchać możnay w nagraniu Kamila Jaska. 


 

Płukanie, pranie, suszenie, składanie... Która ze starszych mam nie pamięta tej walki z pieluchami tetrowymi? Zaskakiwać może więc, że moda na nie powraca. Grono mam, które zamiast pampersa wybierają tetrę, rośnie. Jest oczywiście trochę "unowocześnień" bo są na przykład specjalne "otulacze", którymi się pieluchę owija, no i wybór pieluch wielorazowych jest większy. Co sprawia, że trend ten zyskuje zwolenniczki, postanowiła sprawdzić Dorota Stabik.


 

W Zawierciu w ostatnim czasie dochodziło do serii wypadków z udziałem pieszych. W tym także wypadków śmiertelnych na przejściach tuż przy przystankach autobusowych, które zlokalizowane były przy bardzo ruchliwej drodze. Miasto planowało budowę dużego centrum przesiadkowego, ale ciągle brakuje pieniędzy. Dlatego też na razie powstał mały węzeł, tuż przy dworcu kolejowym. Sprawą zainteresowała się Gabriela Kaczyńska.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl