Hybrydowe autobusy

40 hybrydowych autobusów może wyjechać na częstochowskie drogi w przyszłym roku. Miasto zajęło pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach programu "System zielonych inwestycji - Niskoemisyjny transport miejski", Częstochowa walczy o blisko 66 milionów złotych, za które kupi 25 krótkich i 15 przegubowych autobusów gazowo-elektrycznych. To ponad 80% środków przeznaczonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na tej program. Pozostała część trafi do Gdyni, która planuje zakup dziesięciu tego typu pojazdów. Pieniądze przeznaczone na realizację programu pochodzą ze sprzedaży Hiszpanii nadwyżek praw do emisji dwutlenku węgla.

Jeśli Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Częstochowie uda się sfinalizować transakcję, nowoczesne, hybrydowe autobusy trafią do miasta jesienią 2015 roku. Obecnie częstochowskie MPK posiada około 135 autobusów. Ponad 30 z nich to wysłużone pojazdy wysokopodłogowe, najstarszy ma 32-lata.

Autor: Krzysztof Słabikowski


Podobne artykuły