Kampania antyrakowa. Ośrodek dla bezdomnych. System rowerowy. Instalacja metanowa.

Szpital Powiatowy w Zawierciu prowadzi kampanię informacyjną dla kobiet. Chodzi o profilaktykę związaną z nowotworami, z którymi najczęściej walczą kobiety. Spotkania z fachowcami odbywają się w damskim gronie, w którym nie ma tematów tabu. Akcja "Rak to nie wyrok, zapobiegaj nie czekaj" prowadzona jest zarówno w miastach, jak i w małych miejscowościach. W Niegowonicach z mikrofonem była nasza reporterka Gabriela Kaczyńska.Częstochowskie Stowarzyszenie "Agape" przejmie dawne koszary ZOMO w Lubojence. Decyzję w tej sprawie podjęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy "Agape" o nieruchomości po dawnych koszarach ZOMO zabiegało od 20 lat. Planuje stworzyć w tym miejscu kompleks placówek dla 160 bezdomnych z wszystkich gmin subregionu północnego. Kompleks oglądał Zdzisław Makles.Największy system rowerów miejskich na Śląsku otwarto w Chorzowie. Na razie dostępnych jest tylko 150 rowerów, docelowo będzie można jednak skorzystać aż z 460 jednośladów i 15 stacji we wszystkich dzielnicach miasta. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z rowerów od czwartku, ale już dziś inauguracyjną trasę przejechał prezydent miasta, Andrzej Kotala. Jak zapowiadają włodarze miasta, rowerowa infrastruktura z prawdziwego zdarzenia w Chorzowie będzie, ale dopiero w marcu. Na razie mieszkańcom muszą wystarczyć ulice. W pierwszy dzień funkcjonowania systemu chętni rowerzyści będą mogli skorzystać także ze specjalnej zniżki: pierwsza godzina jazdy będzie bezpłatna. Na rowerki wybrała się Małgorzata Lachendro. Ogromne ilości odpadów zalegających na składowiskach, wydzielają spore ilości gazu. W większości ulatuje on niewykorzystany do atmosfery. Do niedawna było tak m.in. w Rybniku. Teraz jednak, dzięki nowej inwestycji, powstający na wysypisku metan przetwarzany będzie na energię elektryczną. Wystarczy jej by spełnić potrzeby nawet 7 tysięcy mieszkańców. Na wysypisku był Kamil Jasek.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl