Mapa smogowa i eko-patrol z dronem

fot. Paulina Kurek

Sosnowiec będzie miał mapę smogową. Pomoże ją stworzyć eko-patrol przy użyciu drona i elektrycznego samochodu z aparaturą pomiarową na dachu. 

Mapa pozwoli przede wszystkim wesprzeć działania strażników miejskich w walce ze szkodliwymi paliwami. Jak działa taki dron, wyjaśnia Marcin Głodniok z Głównego Instytutu Górnictwa.


Dron będzie latał nad Sosnowcem przez dwa miesiące. Wskaże miejsca, w których stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu jest największe. Jednocześnie tamtejszy ratusz zainicjował uliczną akcję edukacyjną dla mieszkańców, która promuje zdrowe zachowania. Marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa zaznaczył, że będzie to drugi sezon pod działaniem uchwały antysmogowej.


Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński podkreślił, że w ramach walki ze smogiem miasto między innymi zmieniło zasady współfinansowania wymiany kotłów na ekologiczne.


W ramach akcji edukacyjnej w centrum Sosnowca stanęły Mobilne Kontenery ŚLĄSKIE. W pierwszym dyżurują eksperci związani z ochroną środowiska, kominiarze i strażnicy miejscy. W pobliżu kontenerów stanie spirobus, w którym można będzie bezpłatnie zbadać płuca. 


Autor: Paulina Kurek /rs/