SBB & Jazz Q. Niezwykły koncert na 100-lecie.

fot. Ryszard Stotko


W 2018 roku Polska obchodzi 100. rocznicę odzyskania niepodległości, zaś Czechy 100. rocznicę powstania Republiki Czechosłowackiej. 

Z tej okazji Polskie Radio Katowice i Radio Ostrawa organizują koncert w studiu Radia w Ostrawie w wykonaniu zespołów Jazz Q i SBB. To dwa zespoły, które swoją działalnością na stałe zapisały się w świadomości czeskiej i polskiej jako te, które mimo trudnej rzeczywistości lat 70. i 80., dawały nadzieję na osiągnięcie  ponadregionalnych sukcesów.   Pokazywały, że wolna myśl wyrażona muzyką nie ma granic i że miejsce urodzenia nie jest równoznaczne ze zgodą na panujący ówcześnie ład.

Czeskie koncerty SBB, wielokrotnie przerywane na skutek żywiołowych reakcji słuchaczy przez komunistyczne VB, mają charakter kultowych występów w Republice Czeskiej. Jazz Q to formacja, która również ma swoich zagorzałych fanów po naszej stronie granicy.

Połączenie tych dwóch grup na jednej scenie jest ukazaniem pozytywnych aspektów, które miały miejsce w naszej wspólnej historii, potwierdzeniem, że muzyka jest niezwykle ważnym elementem współpracy obu narodów.

Koncert, kierowany przede wszystkim do słuchaczy i internautów z Polski i Czech, odbędzie się 28 października o godz.19:00, w studiu Radia w Ostrawie. Będzie transmitowany w Internecie w formie audio-video na kanałach You Tube Radia Ostrava i Radia Katowice oraz transmitowany na żywo przez Polskie Radio Katowice, Polskie Radio Opole i Program 3 Polskiego Radia.

Koncert objęty jest patronatem Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Koncert sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Projekt jest współorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100 towarzyszącego setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

www.culture.pl


W studiu gościliśmy Józefa Skrzeka, multiinstrumentalistę, wokalistę i kompozytora, założyciela i lidera legendarnej formacji SBB.

Rozmawialiśmy o niezwykłym koncercie, który już w niedzielę 28.10 odbędzie się w studio Radia Ostrava. Świętując 100-lecie niepodległości Polski i Czechosłowacji, na jednej scenie wystąpią dwa wielkie zespoły z dwóch krajów: Jazz Q i właśnie SBB. 
Radiowe Wydarzenia