Relacje z Wujka. Prezentacja książki.

fot. Paulina Kurek

37 lat po tragicznych wydarzeniach w katowickiej kopalni „Wujek” świadkowie pacyfikacji przemawiają w książce „Wujek '81 – relacje”.

Swoimi wspomnieniami z 16 grudnia 1981 roku dzielą się nie tylko strajkujący wtedy górnicy, ale także pracownicy opieki medycznej czy mieszkańcy pobliskiego Brynowa. Wydawnictwo zaprezentowano podczas konferencji prasowej w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.

— Wiele lat czekaliśmy na tę książkę i to dobry moment, żeby ją wydać i pokazać innym ludziom — mówił dyrektor instytucji, Robert Ciupa: 


Jeden z przywódców strajku w kopalni „Wujek”, Stanisław Płatek przyznaje, że nie odnalazł w książce nowych faktów. Jednak pozycję uznaje za cenną ze względu na zgromadzone w niej wspomnienia wielu uczestników. 

— Do tej pory były to relacje dwóch, trzech osób — mówił Stanisław Płatek. 

Podkreślił, że kilku wciąż brakuje.


Jak mówi Stanisław Płatek, relacji nie udało się zebrać pomimo wielu prób, a mogłyby pomóc w weryfikacji obrazu wydarzeń z grudnia 1981, zniekształconego między innymi przez filmy. 

Książka jest bezpłatna i wkrótce będzie dostępna na stronie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Tłumaczenia na angielski doczekała się też poprzednia pozycja wydawnictwa, „Wujek '81. Strajk i pacyfikacja”. Ma trafić do brytyjskiej i amerykańskiej ambasady w ramach akcji „100 książek na 100-lecie”.

 Autor: Paulina Kurek /rs/