W Zofiówce oddano do użytku nowoczesny blok energetyczny.

fot. M. Lachendro

Po ponad 4 latach od rozpoczęcia budowy, w jastrzębskim Oddziale „Zofiówka” oddano do użytku nowoczesny wielopaliwowy blok energetyczny. Od 2016 roku zakład jest własnością spółki PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa.

Jak podkreśla prezes spółki Piotr Woźniak, nowy blok to kluczowy element strategii bezpieczeństwa energetycznego dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju i kopalń funkcjonujących na tym terenie. Inwestycja pozwoli na produkcję energii elektrycznej i ciepła przez następnych 30 lat.


Nowy blok fluidalny jest jedyną w Polsce jednostką, która pozwala na jednoczesne spalanie aż czterech różnych rodzajów paliw tj. węgiel, muły, gaz oraz biomasa. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, parametry techniczne bloku spełniają także wymagania unijnego prawa w zakresie ochrony środowiska. — Udowadniamy, że inwestowanie w nowe moce energetyczne może być przyjazne dla natury — podkreśla Marek Rusakiewicz, prezes zarządu PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa. 


Pierwotnie blok miał być gotowy dwa lata temu. Opóźnienie jest efektem m.in. pożaru, który wybuchł z zakładzie tuż przed rozpoczęciem inwestycji. Nowa instalacja dostarczy energię elektryczną i ciepło nie tylko do pobliskich zakładów, a także do prawie 100 tysięcy mieszkańców. Koszt nowego bloku to ponad 600 mln złotych.

Autor: M. Lachendro