Ambasador Polszczyzny pod patronatem Radia Katowice

fot. Ryszard Stotko

Już po raz trzeci tytułem Ambasadora Polszczyzny zostaną uhonorowane osoby lub instytucje, które krzewią piękną i poprawną polszczyznę, ale po raz pierwszy kapituła przyznające te prestiżowe nagrody zdecydowała się podać nazwiska laureatów do publicznej wiadomości jeszcze przed galą, na której zostaną wręczone statuetki. Tytułem Wielkiego Ambasadora Polszczyzny został wyróżniony Tadeusz Różewicz, Anna Dymna otrzymała miano Ambasadora Polszczyzny w Mowie, a Wojciech Młynarski – w Piśmie. Wyróżnione osoby mają ogromny dorobek twórczy i artystyczny, co – jak podkreśla prof. Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego i członek Kapituły – jest niezbędne, żeby na taki tytuł zapracować.


Pomysłodawczynią konkursu była śp. Krystyna Bochenek, wicemarszałek senatu, członkini Rady Języka Polskiego, dlatego w tym roku po raz pierwszy przyznano tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej z inicjatywy Fundacji im. Krystyny Bochenek, której przewodzi Magdalena Bochenek.


Tytuł Ambasadora Polszczyzny przyznawany jest co dwa lata. Statuetki i nagrody zostaną wręczone laureatom podczas Gali, która odbędzie się 10 listopada, jak zawsze, w Katowicach, w sali koncertowej Akademii Muzycznej.

Autor: Agnieszka Strzemińska

Zobacz także: Ambasador Polszczyzny

 


Wiadomości regionalne