Popołudnie z reportażem: Schowane w pamięci – historia o zapomnianych "obozach dla Polaków"

fot. Beno Benczew

"Schowane w pamięci" – to historia o zapomnianych "obozach dla Polaków". Bohaterowie reportażu: Danuta, Jacek i Alfred – jako kilkuletnie dzieci trafili do "Polenlagrów", mikroobozów koncentracyjnych stworzonych przez III Rzeszę w południowej Polsce.

Po 75 latach wracają do miejsc, gdzie byli więzieni jako dzieci. Co dziś zostało z tych obozów? Co wiemy o historii? Czy browar w miejscu, gdzie byli trzymani Polacy to dobry pomysł? Reportaż to także opowieść o tym, jak łatwo wybiórczo traktować historię i po prostu coś schować w pamięci.
Reportaż Eweliny Kosałki-Passii powstał w ramach stypendium im. Jacka Stwory. Audycję zrealizował Jacek Kurkowski. Muzykę do reportażu skomponował Krzysztof Kurek.


"Trzy kwadranse z reportażem" to autorski program Anny Sekudewicz prezentowany na antenie Radia Katowice już od ponad 20 lat. Słuchacze mogą dzięki niemu poznać najlepsze, najbardziej nowatorskie i poruszające reportaże przygotowane zarówno przez dziennikarzy katowickiego radia jak i przez twórców tego gatunku z całego kraju. To znakomicie zrealizowane opowieści o nas samych i naszym życiu, o naszych troskach i problemach, o zjawiskach i zdarzeniach wzruszających, porywających a bywa że szokujących. W ostatni czwartek miesiąca po emisji reportażu zapraszamy słuchaczy do dyskusji.