Zaprezentowano Zintegrowane Stanowisko Dowodzenia COP24

W Katowicach zaprezentowano Zintegrowane Stanowisko Dowodzenia COP24. Będzie koordynować pracę służb na terenie Śląska podczas szczytu klimatycznego ONZ.

Połączy działania między innymi policji, straży pożarnej, ABW, Służby Ochrony Państwa i instytucji zaangażowanych w szczyt klimatyczny. Funkcjonariusze mają do dyspozycji infrastrukturę teleinformatyczną, sprzęt komputerowy o dużej wydajności i zintegrowany system monitoringu.

— Stanowisko powstało na terenie Oddziału Prewencji Policji. Przede wszystkim ma ułatwić szybką i sprawną wymianę informacji — mówił podczas konferencji prasowej Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach, Krzysztof Justyński. 

Dodał, że komponenty są tak połączone, aby najczęściej współpracujący ze sobą funkcjonariusze siedzieli blisko siebie. Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Jacek Kleszczewski zapewnił, że służby są gotowe do realizacji zadań. Podkreślił, że siły i środki na ten moment są wystarczające. 

Stanowisko zostanie wykorzystane także podczas innych wydarzeń, już po szczycie klimatycznym ONZ.

COP24 w Katowicach będzie zabezpieczać kilka tysięcy funkcjonariuszy. Od poniedziałku na terenie województwa obowiązuje też pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego.

Autor: Paulina Kurek /pg/