JESTEŚMY W LESIE

W każdą sobotę grudnia przedstawiamy historię powojennej partyzantki antykomunistycznej,na terenie Ślaska Cieszyńskiego i Beskidów. Oddziały pod dowództwem Henryka Flamego "Bartka" ukrywały się w lasach i walczyły przez prawie dwa lata z ówczesną władzą.

Dziś opowiadamy o pierwszych miesiącach tworzącej się partyzantki. Skąd wziąć broń? Jak rekrutować ludzi? Właściwie z kim i jak walczyć? Ewelina Kosałka-Passia zaprasza na czwarty odcinek naszego cyklu pod tytułem "JESTEŚMY W LESIE".


W tym odcinku czytali studenci Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego: Niccoletta Dragon, Magda Dymsza i Jakub Dykowski. Audycję zrealizował akustycznie Jacek Kurkowski. A my zachęcamy także wszystkie osoby, które mają informacje o oddziałach Bartka, chciałyby podzielić się wspomnieniami do kontaktu z nami bartek@radio.katowice.pl


fot. IPN
W przededniu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – na antenie Radia Katowice – startuje cykl audycji historyczno-edukacyjnych "Nieśmiertelni – historia oddziałów Bartka". Przez osiem kolejnych sobót, o godzinie 11.15, będziemy prezentować historię życia i działalności Henryka Flamego. Wraz ze startem cyklu uruchamiamy także skrzynkę kontaktową. Pod adresem mailowym: bartek@radio.katowice.pl czekamy na informacje o oddziałach "Bartka", wspomnienia mieszkańców Śląska, zdjęcia lub inne pamiątki po partyzantach. Wspólnie chcemy stworzyć bogate archiwum zgrupowania. W audycjach wykorzystujemy dokumenty, wspomnienia, fragmenty rozkazów, które interpretują studenci Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego. Projekt radiowy realizowany jest razem z katowickim Instytutem Pamięci Narodowej.