Energy24. Kongres branży górniczej.

fot. Ryszard Stotko

Eksperci, szefowie spółek wydobywczych oraz parlamentarzyści rozmawiają w Katowicach o branży górniczej podczas kongresu Energy24 zorganizowanego przez Polską Grupę Górniczą. 

Wydarzenie towarzyszy odbywającemu się w stolicy województwa Szczytowi Klimatycznemu COP24. Jak mówi wiceminister Grzegorz Tobiszowski, celem kongresu jest pokazanie nowoczesnego górnictwa i jego znaczenia w gospodarce. 


Jak dodaje wiceminister Tobiszowski, węgiel jest podstawą polskiego bezpieczeństwa energetycznego.


Zapotrzebowanie na energię elektryczną w ciągu ostatnich kilku lat rosło w Polsce średnio o 2,5 procent rocznie – powiedział podczas kongresu minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak mówi minister Tchórzewski, to rosnące zapotrzebowanie na energię stwarza wyzwania przed całą branżą.


Zdaniem ministra Tchórzewskiego, biorąc pod uwagę popyt na energię, niemożliwe jest wyłączenie energetycznych bloków węglowych. Elektrownie węglowe w Polsce są coraz czystsze i coraz bardziej efektywne. Energetyka odnawialna jest często zależna od warunków atmosferycznych takich jak natężenie wiatru czy nasłonecznienie. Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, węgiel pozwala uzupełniać te niedobory. Kongres potrwa do jutra.

Autor: Joanna Opas /rs/ml/