Transmisja Pasterki z Archikatedry Chrystusa Króla

Pasterce w Archikatedrze w Katowicach przewodniczy metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Na początku uroczystości diakon odśpiewa w języku polskim starożytny tekst mówiący o narodzeniu Jezusa Chrystusa – Kalendę. Papieżowi Grzegorzowi XIII przypisuje się autorstwo Martyrologium Rzymskiego, które zawiera spis wszystkich świętych i błogosławionych Kościoła. Teksty te – uzupełnione i poprawione – przetrwały do naszych czasów. W czasie pasterki po wspólnym śpiewie kolędy „Wśród nocnej ciszy” czytany będzie fragment tej księgi przewidziany na dzień 25 grudnia. Opowiada on o dacie narodzin Jezusa Chrystusa umieszczając ją w kontekście historycznym wśród ówczesnych władców Cesarstwa Rzymskiego oraz odnosząc ją do proroctw zawartych na kartach Starego Testamentu. 

Pasterka to uroczysta msza święta odprawiana o północy, w nocy z 24 na 25 grudnia. Upamiętnia modlitwę i oczekiwanie pasterzy na narodzenie Jezusa, którzy jako pierwsi złożyli mu hołd. 

Pierwsze wzmianki o świętowaniu narodzin Chrystusa pojawiły się już w IV w. W kolejnym wieku opracowano specjalny formularz mszy świętej na Boże Narodzenie. Od VI wieku w Rzymie nakazano odprawianie w dzień Bożego Narodzenia trzech specjalnych mszy świętych: pasterki w nocy, mszy o świcie i mszy w dzień.Radiowe Wydarzenia