Inauguracja Roku Hadynowskiego w 100-lecie urodzin profesora

fot. Piotr Pagieła

Koncertem kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Wiśle zainaugurowano obchody 100-lecia urodzin profesora Stanisława Hadyny. 

Uroczystość odbyła się z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy. Prezydent podkreślił zasługi Hadyny dla polskiej kultury. 


Były solista zespołu Śląsk Stanisław Demczuk powiedział Radiu Katowice, że Hadyna w niezwykły sposób motywował ich do pracy.


Hadyna był popularyzatorem kultury polskiej i rodzimego folkloru. w 1953 założył Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Śląsk". Pod jego kierownictwem artyści występowali w kilkudziesięciu krajach, a wysoki poziom artystyczny przyniósł im uznanie na całym świecie. Stanisław Hadyna stworzył ponad 250 pieśni i 30 tańców, skomponował dwa koncerty fortepianowe, pisał muzykę do filmów. Jego najbardziej znane utwory, jak "Karolinka", "Szła dzieweczka", "Od Siewierza", czy "Hej tam w dolinie", zyskały w kraju status "pieśni domowych" i wielką popularność za granicą. 

W uznaniu wybitnych osiągnięć artystycznych, w tym pracy ze "Śląskiem”, w 1994 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie zespół "Śląsk" nosi imię Stanisława Hadyny.

Autor: Piotr Pagieła /rs/

 


Wiadomości kulturalne