Z myślą o Niepodległej – Śląsk Cieszyński

Wraz z początkiem nowego roku rozpoczynamy kolejny cykl audycji historycznych na naszej antenie. Katowicki Instytut Pamięci Narodowej wydał nowy kalendarz na 2019 rok. 

Na 12 kartach przedstawione są wydarzenia roku 1919 na Górnym Śląsku. Kalendarz zawiera zdjęcia związane z czesko-polskim konfliktem o Śląsk Cieszyński oraz I powstaniem śląskim. Styczeń to bohaterowie milicji polskiej Księstwa Cieszyńskiego. Na opowieść o bohaterach przełomu 1918 i 1919 roku zaprasza Ewelina Kosałka-Passia. Audycję akustycznie zrealizował Rafał Drabek.


 Polskie Radio Katowice i Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają na cykl audycji nawiązujących do kalendarza ściennego na rok 2018, wydanego przez katowicki oddział IPN-u "Z myślą o Niepodległej", w setną rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Na kartach kalendarza przedstawiono postacie dwunastu działaczy, dążących do włączenia Górnego Śląska w granice odradzającej się Rzeczypospolitej. Kalendarz ma zatem wymiar symboliczny i jest hołdem złożonym wszystkim tym, dzięki którym to, co wydawało się dla wielu marzeniem nie do spełnienia, stało się faktem. Każda audycja opisuje konkretną postać "przypisaną" danemu miesiącowi. Program opracowany we współpracy z historykami IPN-u.