Techno-Staże. Dodatkowe praktyki zawodowe dla uczniów.

fot. Joanna Opas

20 milionów złotych zostanie przeznaczone na dodatkowe praktyki i staże zawodowe dla uczniów szkół z regionu. W Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego opracowania wniosku o dofinansowanie projektu na lata 2019-2022. 

Jak mówi Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, projekt "Śląskie. Techno-Staże" pozwoli dostosować ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy. Przedsiębiorcy bowiem często zgłaszają, że brakuje wykwalifikowanych kadr. Ten projekt pozwoli przygotować młodych ludzi do dynamicznego wejścia na rynek pracy. 


Z kolei jak dodaje Beata Białowąs, dyrektor generalna Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, aktualnie we wszystkich branżach brakuje uczniów. Wynika to także z tego, że przez wiele lat wizerunek szkolnictwa zawodowego nie cieszył się zbyt dobrą sławą. Do niedawna jeszcze nie było problemów ze znalezieniem cukierników, piekarzy, wędliniarzy czy mechaników samochodowych. Teraz nawet w tych branżach brakuje kadr.


Projekt adresowany jest zarówno do uczniów, nauczycieli, jak i podmiotów organizujących dodatkowe szkolenia. 

Autor: Joanna Opas/ml/