Pianiści. Dziki. Kolędy. Lotnisko.

Od czwartku w Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu trwają przesłuchania do Pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego. Najlepszych młodych pianistów usłyszmy w piątek podczas wieczornego koncertu. Na eliminacje przyjechali uczniowie z 40 Państwowych Szkół Muzycznych. Patronat honorowy nad konkursem objął rektor Akademii Muzycznej w Katowicach, profesor Władysław Szymański oraz prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęcińki. Nagranie przygotowała Gabriela Kaczyńska, której szkoła muzyczna nie jest obca.Od kilku dni wszyscy żyjemy tematem odstrzału dzików. To w związku z planem Ministerstwa Środowiska i Polskiego Związku Łowieckiego. Zakłada on zmniejszenie populacji zwierząt, aby uchronić je przed rozprzestrzeniającym się wirusem afrykańskiego pomoru świń. Przeciw odstrzałom są ekolodzy, naukowcy, część leśników i myśliwych. A wczoraj w Katowicach i wielu innych miastach, odbyły się manifestacje w obronie dzików. Tematem zajęła się Marta Dobrowolska.Kolędy, pastorałki i piosenki związane z Bożym Narodzeniem od wczoraj królują w Będzinie. Jest głośno, malowniczo, barwnie, wesoło. Trwają tam finałowe przesłuchania 25. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Finałowe przesłuchania potrwają do soboty, a w niedzielę koncert galowy w Sanktuarium Golgoty Wschodu. Wstęp na wszystkie występy jest wolny, z czego skorzystała i nasza reporterka Agnieszka Strzemińska, która nie tylko przysłuchiwała się przesłuchaniom, ale także podglądała festiwal od kuchni. Rekordowa liczba pasażerów, rekordowa liczba połączeń, nowe inwestycje, plany dotyczące kolejnych – lotnisko w Pyrzowicach liczy statystyki i podsumowuje ubiegły rok. Podobno najlepszy w historii. A czy coś się nie udało? Na pewno będziemy sprawdzać, czy kiss and fly na lotnisku zacznie funkcjonować. Tematowi postanowiła przyjrzeć się nasza reporterka Joanna Opas.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl