Szkolenie psów. Rwanda. Imagine.

Na pyrzowickim lotnisku dobiega końca szkolenie nietypowych funkcjonariuszy. To służbowe czworonogi Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach. Owczarki belgijskie i labradory uczą się pod okiem swoich przewodników wykrywać papierosy i wyroby tytoniowe, narkotyki czy walutę. A potem po takim szkoleniu i egzaminach psy przeszukują m.in. paczki, które z pyrzowickiego lotniska wylatują na cały świat. A szkoleniu przyglądała się Joanna Opas.


Nazywają się Happy Choir i są grupą dzieci i młodzieży z Prywatnych Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Dąbrowie Górniczej. Niedawno pod okiem swojej nauczycielki Anny Jabłońskiej-Błokowskiej nagrali cover piosenki Imagine Johna Lennona. Wszystko po to, by starać się zrozumieć morderstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz zaprotestować przeciwko fali hejtu. Jak sami mówią, chyba nie ma na świecie drugiej takiej piosenki, która aż tak potrafi zjednoczyć wszystkich ludzi. Niezwykłego utworu w wykonaniu dąbrowskich uczniów można posłuchać w serwisie youtube. A uczniów i ich nauczycielki wysłuchała Joanna Opas.


 

Istnieją państwa, dla których polska medycyna oznacza nowoczesność, profesjonalny personel oraz innowacyjne metody leczenia. Lekarze z zespołu szpitali miejskich w Chorzowie przekazywać będą swoją cenną wiedzę kolegom po fachu z Rwandy. Zgodnie z podpisana dziś umową o współpracy, przez pierwsze miesiące afrykańcy specjaliści szkolić będą się u nas, następnie lekarze z Chorzowa polecą do Kigali. Nagranie Kamila Jaska.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl