Finał IX Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego Solidarni

fot. solidarnosc.org.pl

Najlepsi uczniowie szkół średnich biorący udział w konkursie historycznym zatytułowanym "Solidarni" otrzymali dziś w Bielsku-Białej dyplomy prezesa IPN oraz nagrody rzeczowe. 

Była to IX edycja konkursu, w którym uczniowie wykazują się wiedzą o historii związku zawodowego 'Solidarność' oraz Polski i Europy z lat 80. i 90. XX wieku. Podczas dzisiejszego finału musieli wypełnić test składający się z 30. pytań. O laury walczyło 19 szkół z Bielska-Białej, Cieszyna, Kóz, Żywca i Czechowic-Dziedzic. Pierwsze miejsce zajął Jakub Koral z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej.

— Najlepszą piętnastkę konkursu zabierzemy dodatkowo na 3-dniową wycieczkę do Gdańska – mówi Radiu Katowice szef beskidzkich struktur 'Solidarności' Marek Bogusz: 


Wyjazd laureatów odbędzie się w kwietniu. Uczniom towarzyszyć będą przygotowujący ich do konkursu nauczyciele. A do wyróżnionej piętnastki dołączą także zwycięzcy konkursu plastycznego 'Solidarność w oczach młodzieży'. Łącznie zatem na wyprawę do kolebki Solidarności pojedzie na koszt związku ponad 30 uczniów.

Autor: Jarosław Krajewski/ml/