Rak płuc główną przyczyną zgonów w onkologii

fot. arch.

Rak płuc jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów w Polsce. Co roku choroba jest diagnozowana u 23 tysięcy chorych i tyle samo pacjentów umiera z tego powodu. 

Niepokojące jest to, że u mężczyzn zachorowalność na raka płuca maleje, a u kobiet niestety rośnie - mówił podczas konferencji prasowej krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej profesor Maciej Krzakowski. Z badań wynika, że nastoletnie dziewczęta palą więcej papierosów, niż ich rówieśnicy płci męskiej.

Młode kobiety szybciej i silniej uzależniają się od palenia papierosów - dodała rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Aleksandra Rudnicka. Palenie wśród młodzieży jest modne, postrzegane jako przejaw dorosłości, poza tym jest mylne przekonanie, że od papierosów się chudnie.

Z kolei profesor Dariusz Kowalski z Kliniki Nowotworów Raka Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii w Warszawie zaznaczył, że ogromnym problemem jest późne rozpoznanie raka płuca, bo niespełna 20 procent chorych zgłasza się we wczesnym stadium choroby, w 15 procentach przypadków możliwe jest leczenie operacyjne.

Rak płuc rozwija się latami, a jednym z objawów jest kaszel, często lekceważony przez palaczy. Do innych objawów, które powinny zwrócić uwagę, należą: nawracające zapalenia płuc, duszności, krwioplucie i bóle w klatce piersiowej. Rakowi płuc, podobnie jak innym nowotworom złośliwym towarzyszą: utrata masy ciała, brak apetytu, osłabienie, stany podgorączkowe i nadmierna potliwość.

/iar/mm/