Podwójne roczniki. Szpital. Sprzęt strażacki. Pogorzelcy.

W tym roku do pierwszych klas liceów, techników i szkół zawodowych pójdzie o wiele więcej uczniów niż w ubiegłych latach. Jest to związane z reformą edukacji - nowa szkołę wybiorą absolwenci 8 klas szkół podstawowych oraz 3 klas gimnazjum. O to czy rodzice, uczniowie i nauczyciele mają obawy przed zmianami w Tychach, Dąbrowie Górniczej, w Sosnowcu i w Katowicach sprawdzała reporterka Radia Katowice, Agnieszka Loch. Wszystkim uczniom pomimo niepewności życzmy spokoju, świetnie zdanych egzaminów i wymarzonej szkoły. 

Jeszcze kilka miesięcy temu przed Szpitalem Powiatowym w Pszczynie wisiała groźba likwidacji. Po tym, gdy placówkę udało się uratować, okazało się, że potrzeba wsparcia. Środki są potrzebne głównie na doposażenie szpitala w sprzęt. Tym razem też zaangażowanie przyszło od mieszkańców i pacjentów. Determinacja w walce o sam szpital i jak najlepszy poziom leczenia jest naprawdę godna podziwu. My oczywiście zachęcamy do wsparcia szpitala. A to nagranie przygotowała Joanna Opas.

W ubiegłym roku Ochotnicza Straż Pożarna w województwie śląskim otrzymała rekordowe ilości nowego sprzętu. Do remiz trafiło 45 nowoczesnych wozów strażackich, które zastąpiły stare często wyeksploatowane już pojazdy. Nowy sprzęt w znacznych ilościach otrzymały także komendy miejskie. Dziś samochody zaprezentowano podczas narady kadry kierowniczej w Mysłowicach. Na miejscu był reporter Radia Katowice, Kamil Jasek. 

"Pogorzelcy" to reportaż Wojciecha Paculi, który podpowiada, że trzeba dodać podtytuł, jaki nawiązuje do przeboju Czesława Niemena sprzed lat i przytacza słowa: "ŻE LUDZI DOBREJ WOLI JEST WIĘCEJ". Reporter Radia Katowice kilka dni temu z mikrofonem był przy przekazaniu kluczy do nowego lokum dla rodziny, która straciła kilka tygodni temu w pożarze cały swój dobytek i dach nad głową. W pożarze zginął ojciec pani Eweliny, która wraz ze swoją rodziną mieszkała w tym domostwie. Teraz przed ocalałymi nowy etap życia, z nadzieją, że będzie lepiej. I o tymo tej nadziei, ale także ludzkiej solidarności i pomocy traktuje ten reportaż.

 


Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl