Kontrowersyjna termomodernizacja. Doniesienie do prokuratury.

fot. Joanna Opas

Doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez piekarski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej złożył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Po przeprowadzonych wstępnych kontrolach wniosków i umów o dofinansowanie termomodernizacji osiedla Wieczorka, fundusz stwierdził, że mogło dojść do poświadczenia nieprawdy w dokumentach i wyłudzenia dofinansowania. Jak mówi Tomasz Bednarek, prezes funduszu, nieprawidłowości było wiele.


Te rozbieżności spowodowały, że projekt nie wypełniał koniecznych wskaźników efektywności ekologicznej czy oszczędności energii, w związku z czym przy ocenie otrzymałby za mało punktów, by kwalifikować się do dofinansowania. Wioletta Bielawska, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich nie komentuje sprawy.


Cały projekt termomodernizacji osiedla rozbity był na 74 zadania, a kwota dofinansowania opiewała na blisko 50 mln zł. Na razie fundusz skontrolował 11 umów, z czego 9 wypowiedział, a w przypadku dwóch zawiesił wypłatę środków do czasu wyjaśnienia. To oznacza, że na razie miasto może stracić 6 mln zł na tę inwestycję. Piekarski samorząd zapowiedział odwołanie. 

Autor: Joanna Opas /rs/