Nowa lista leków refundowanych

Od 1 marca pacjenci z chorobami reumatycznymi będą mieli więcej bezpłatnych leków w programach lekowych. Do programu wraca lek na raka skóry, o który postulowali chorzy. Na listę dla seniorów wpisano nowy lek na nadciśnienie. Natomiast chorzy na cukrzycę zapłacą mniej za paski do pomiaru glukozy. Obowiązuje nowa lista leków refundowanych. 

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podkreślił, że najważniejsza zmiana dotyczy pacjentów ciepiących na choroby reumatyczne, którzy będą mieli pełen dostęp do leków refundowanych. Od marca na liście będą dwa nowe leki, natomiast jeden był już wpisany na poprzednią listę. Maciej Miłkowski dodał, że seniorzy otrzymają bezpłatnie lek na nadciśnienie. Jest to pierwszy lek na liście 75 plus dla chorych na nadciśnienie, który zawiera dwie substancje. Dotychczas pacjenci przyjmowali te substancje oddzielnie.

Według wiceministra, pacjenci zapłacą w aptece mniej w przypadku 640 leków, w większości od 10 do 20 złotych.

Maciej Miłkowski podkreślił, że to bardzo dobra lista, która będzie miała wpływ na kolejne listy. Wyjaśnił, że obecnie za negocjacje odpowiada komisja ekonomiczna i zgodnie z jej postulatami niektóre firmy obniżyły ceny swoich leków. W rezultacie, roczne oszczędności będą wynosiły kilkadziesiąt milionów złotych. To daje możliwość rozszerzenia refundacji na kolejne leki i programy lekowe.

/iar/mm/