Urbanator Śląski. Michał Urbaniak Live.

fot. Ryszard Stotko

Wielkie wydarzenie w ramach Bielskiej Zadymki Jazzowej. Kilkaset osób wysłuchało niezwykłego koncertu w sali na poziomie 320 w Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu. 

Projekt specjalny, którego autorem jest wybitny polski jazzman Michał Urbaniak. W premierowym programie "Urbanator Śląski" zaprezentował jazz inspirowany tradycyjną muzyką tego regionu. Projekt powstał we współpracy z Grzegorzem Płonką – muzykiem, wokalistą i wielkim popularyzatorem śląskiej kultury.
Ostatnia próba przed koncertem odbyła się w Studiu Koncertowym im. Jerzego Haralda w siedzibie Radia Katowice. Michał Urbaniak zdradził, co przygotował dla publiczności. 


Michał Urbaniak, muzyk jazzowy, kompozytor i aranżer, grający głównie na skrzypcach i saksofonie. Współtwórca tzw. nowojorskiego Fusion Jazzu i aktualnie UrbJazzu. Jako pierwszy kreator muzyki fusion wprowadził rap i hip hop do jazzu, zakładając w roku 1989 zespół Urbanator, a od 27 stycznia 1995 Projekt UrbSymphony, gdzie obok zespołu jazzowego, rappera, komputera występuje cała orkiestra symfoniczna.

Grał w popularnych klubach („Village Vanguard”, „Village Gate”) i w słynnych salach koncertowych (Carnegie Hall, Beacon Theatre, Avery Fisher Hall). Grał z gwiazdami takimi jak Weather Report, Freddie Hubbard, Elvin Jones, Herbie Hancock, Chick Corea, Miles Davis, George Benson, Billy Cobham. Urbaniak zapraszał i był zapraszany do współpracy przez wielu znanych jazzmanów (Lenny White, Wayne Shorter, Marcus Miller, Joe Zawinul, Ron Carter, Kenny Barron, Buster Williams, Quincy Jones). 

Czwarty dzień Bielskiej Zadymki Jazzowej będzie tylko po części bielski. Od 16.00 swoje koncertowanie w galerii Sfera rozpoczną absolwenci Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, natomiast główna atrakcja będzie miała miejsce 320 metrów pod ziemią w zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu.

— Będzie to '"Jazzowe podziemie", a w nim połączenie kilku atrakcji i kilku stylów muzycznych — mówi dyrektor festiwalu, Jerzy Batycki.


— Na wspomniany koncert nie ma już biletów, co nie oznacza, że nie ma możliwości by go posłuchać, bądź obejrzeć na żywo — zapewnia Jerzy Batycki.


Początek koncertu o 19.30. Wieczorne atrakcje Zadymki czekają także w bielskim Klubie Metrum – najpierw koncert Mathias Heise Quadrillion o 20.00, a następnie jam session grupy Joke o 22.30.

Radiowe Wydarzenia