Ilustracje Daniela Mroza. Wystawa w galerii Na żywo.

fot. Ryszard Stotko

W radiowej galerii "Na żywo" otwarta została wystawa ilustracji Daniela Mroza, zmarłego 26 lat temu grafika, scenografa i rysownika.

Artysta był członkiem Grupy Krakowskiej, wymienianym we wszystkich ważnych światowych almanachach grafików. Przez wiele lat jego rysunki można było oglądać w tygodniku "Przekrój", za którego szatę graficzną odpowiadał i z którym współpracował do końca życia, projektując okładki. Współpracował też z pismami "Zebra", "Ty i Ja", "Młody Technik". Ponadto zajmował się grafiką książki, scenografią teatralną i plakatem. 

Jego charakterystyczne prace były łatwo rozpoznawalne przez swoją groteskowość oraz nawiązania do surrealizmu. Tworzył głównie techniką rysunku piórkiem i tuszem oraz collage'u i właśnie prace w tych technikach można zobaczyć na radiowej wystawie. Wśród trzydziestu prac zobaczymy m.in. ilustracje do "Cyberiady", "Księgi robotów" i "Bajek robotów" Stanisława Lema, do opowiadań Jerzego Szaniawskiego o Profesorze Tutce czy dzieł Franza Kafki, Sławomira Mrożka a także 15 prac z serii "Rączki". 

Autor: Marlena Barasińska /rs/


Radiowe Wydarzenia