Energetycy przywrócili prąd w 90 procentach domostw

fot. Ryszard Stotko

Energetykom udało się przywrócić zasilanie w ponad 90% domów w południowej Polsce. Na skutek silnych podmuchów wiatru przez cały weekend odnotowano 21 tysięcy awarii.


Silny wiatr, który w porywach osiągał ponad 100 kilometrów na godzinę, spowodował wiele zniszczeń. W województwie śląskim uszkodzone zostały 243 dachy. W 14 budynkach zadaszenie zostało całkowicie zerwane.


Najpoważniejsze zdarzenia odnotowano między innymi w Dąbrowie Górniczej, Bytomiu, Będzinie i Bielsku-Białej.


W Syrynii samochód najechał na przewrócone drzewo, wskutek czego 1 osoba została ranna. W zabytkowym parku Habsburgów w żywcu wiatr wywrócił 87 drzew, w tym 1 pomnik przyrody. W ciągu ostatniej doby śląscy strażacy interweniowali 1887 razy. Wiatr łamał słupy energetyczne oraz zrywał przewody.

Według danych Grupy Tauron w kulminacyjnym momencie w całej Polsce bez zasilania było 410 tys. odbiorców. Obecnie w województwie śląskim sytuacja najgorzej wygląda w powiatach pszczyńskim, bieruńsko-lędzińskim, raciborskim oraz bielskim, gdzie cały czas trwa usuwanie zniszczeń. Energetycy przewidują, że odbudowa niektórych linii energetycznych oraz usuwanie uszkodzeń może potrwać do wtorku.

Autor: Kamil Jasek /rs/pg/