Czaszka z Katynia. Ostatni rozdział.

fot. IPN/materiały archiwalne

Kilka lat temu w Radiu Katowice powstał reportaż „Katyń jedna historia” nagrodzony Grand Prix KRRiTV, a opisujący dzieje czaszki polskiego oficera zamordowanego w Katyniu, która przeleżała ponad 60 lat w Instytucie Medycyny Sądowej w Kopenhadze. 

Dzięki trwającemu 3 lata dziennikarskiemu śledztwu autorki, udało się ustalić ponad wszelką wątpliwość kim był ten oficer. Badania DNA wykazały, że to mjr Ludwik Szymański, lekarz wojskowy pochodzący z Rajczy. Okazało się, że jego syn Jerzy wraz z rodziną od wojny mieszka w Australii. Kiedy sprawa definitywnie została wyjaśniona  Szymańscy przyjechali na uroczystość pochówku czaszki, która spoczęła w Kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. 

Autorka reportażu Anna Sekudewicz przez wiele lat utrzymywała bliski kontakt z rodziną Szymańskich. Były listy, telefony i maile a całkiem niedawno, życie dopisało wzruszające post scriptum do tej niezwykłej historii. „Czaszka z Katynia. Ostatni rozdział” reportaż Anny Sekudewicz w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego."Trzy kwadranse z reportażem" to autorski program Anny Sekudewicz prezentowany na antenie Radia Katowice już od ponad 20 lat. Słuchacze mogą dzięki niemu poznać najlepsze, najbardziej nowatorskie i poruszające reportaże przygotowane zarówno przez dziennikarzy katowickiego radia jak i przez twórców tego gatunku z całego kraju. To znakomicie zrealizowane opowieści o nas samych i naszym życiu, o naszych troskach i problemach, o zjawiskach i zdarzeniach wzruszających, porywających a bywa że szokujących. W ostatni czwartek miesiąca po emisji reportażu zapraszamy słuchaczy do dyskusji.