Drony a codzienność. Konferencja międzynarodowa.

fot. Ryszard Stotko

Prawdopodobnie za kilka lat drony będą transportować przesyłki i leki na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. O stworzeniu warunków dostępu do przestrzeni powietrznej nad miastami, podczas debaty w Katowicach, rozmawiali dziś eksperci. 

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach organizowana jest debata, w której udział biorą przedstawiciele rządu, Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Celem debaty jest wypracowanie rozwiązań prawnych i technologicznych, które umożliwią wprowadzenie bezzałogowych statków powietrznych do monitoringu powietrza czy transportu przesyłek. Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kazimierz Karolczak nie wykluczył, że wykorzystanie dronów to dwóch lub trzech lat. 


Reporterka Polskiego Radia Katowice zapytała mieszkańców województwa, co sądzą o tym pomyśle. 


Drony, o których mowa, miałyby latać poza zasięgiem wzroku w trybie automatycznym lub autonomicznym, czyli bez udziału operatora. Podobne prace prowadzone są na co dzień w ramach Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów. Badania prowadzi Urząd Lotnictwa Cywilnego, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Ministerstwo Infrastruktury.

Debata towarzyszy konferencji JARUS, w której udział wezmą delegacje instytucji lotnictwa cywilnego z 59 państw świata.

Autor: Kamil Jasek, Paulina Kurek /rs/