Nowy sezon rowerowy. Ruszyły miejskie wypożyczalnie.

fot. Krzysztof Słabikowski

Częstochowskie, bielskie i katowickie rowery miejskie rozpoczynają nowy sezon. Od 1 kwietnia ponownie można je wypożyczać.

Po dwuletniej przerwie na terenie Bielska-Białej ruszyły dziś oficjalnie miejskie, bezobsługowe wypożyczalnie rowerów. W poprzednim sezonie nie udało się wyłonić zwycięzcy przetargu. 

Firmy walczące o 3-letni kontrakt skorzystały ze wszystkich dopuszczalnych prawem form odwołań i protestów, co spowodowało nadzwyczajne wydłużenie procedury. 

— Miasto tu nie zawiniło i niestety nie miało na to wpływu – mówi rzecznik bielskiego magistratu, Tomasz Ficoń. Pierwszym, który skorzystał z miejskiego roweru był prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.


Aby skorzystać z wypożyczalni należy zalogować się do systemu na stronie bbbike.pl, każde początkowe 20 minut przejażdżki jest za darmo.

W Częstochowie, w ubiegłym roku kiedy po raz pierwszy uruchomiono system rowerów miejskich, wypożyczono je 175 tysięcy razy. Nowością jest wyposażenie części z nich w foteliki dla dzieci. 

— Ilość rowerów i warunki korzystania z nich są takie same, jak przed rokiem — mówi Łukasz Kot, społeczny konsultant ds. rowerzystów i pieszych w Częstochowie. 


Korzyści wynikające z wypożyczania rowerów miejskich wymieniają ich użytkownicy. 


Jedną ze stacji rowerowych, ze względu na budowę węzła przesiadkowego, przeniesiono z ul. Piłsudskiego przed Politechnikę Częstochowską, gdzie brakowało stacji w ubiegłym roku. Sezon Częstochowskiego Roweru Miejskiego potrwa do końca października.

Autor: Jarosław Krajewski, Krzysztof Słabikowski /rs/ml/


Wiadomości regionalne