Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Strajk w szkołach w regionie
08.04.2019
15:30:00

Część nauczycieli ze śląskich szkół dołączyła do ogólnopolskiego bezterminowego strajku.

Na 148 placówek oświatowych w Katowicach do strajku w Katowicach nie przyłączyło się 21 przedszkoli, jedna szkoła podstawowa i jedno liceum. Miasto zapewnia, że szkoły są otwarte i każde dziecko znajdzie tam opiekę, także żywieniową.

W Szkole Podstawowej numer 1 w Katowicach zajęcia opiekuńczo-wychowawcze prowadzi świetlica szkolna, w której po godzinie ósmej było troje dzieci. W sumie w szkole pracuje 34 nauczycieli. Jak powiedziała dyrektor placówki, Iwona Brzezińska, szkoła jest przygotowana na opiekę nad dziećmi.


Na 15 kwietnia zaplanowano egzaminy ósmoklasisty, jednak jak zaznacza Iwona Brzezińska, nie wiadomo, czy w szkole on się odbędzie.


Na 148 placówek oświatowych w Katowicach do strajku w Katowicach nie przyłączyło się 21 przedszkoli, jedna szkoła podstawowa i jedno liceum. Miasto zapewnia, że szkoły są otwarte i każde dziecko znajdzie tam opiekę, także żywieniową.

W Częstochowie do strajku nauczycieli i pracowników oświaty przystąpiło 103 ze 115 szkół. Nie przystąpiły do niego dwie, które wcześniej deklarowały chęć strajku. Nauczyciele przychodzą do pracy na swoje lekcje, ale nie podejmują działań dydaktycznych.

— Na razie nie wiadomo ilu nauczycieli nie zaczęło dziś pracy — mówi Grzegorz Sikora, prezes ZNP w Częstochowie. 


Do strajku przyłączyły się także szkoły w regionie. W Kłobucku, to 13 z 15 szkół oraz 3 z czterech przedszkoli. Oddział lubliniecki ZNP obejmuje swoim działaniem placówki w Lublińcu oraz w gminach: Boronów i Pawonków. Do strajku dziś rano przystąpili nauczyciele i pracownicy oświaty w 17 z 20 tamtejszych szkół.  W Oddziale Myszkowskim do strajku przystąpiło 14 z 18 placówek.

Dyrektorzy szkół organizują podstawową opiekę nad dziećmi i młodzieżą – sprawują ją nauczyciele, którzy nie podejmują strajku. Ich liczba na razie nie jest znana. Związek Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie zbiera dane, które pokażą, ilu nauczycieli podjęło strajk. Na tej podstawie dyrektorzy szkół podejmować będą dalsze decyzje co do stosownej opieki nad dziećmi. Podobne procedury obowiązują w szkołach w Lublińcu, Myszkowie, Kłobucku i w innych gminach północy województwa śląskiego. 

Wszystkie placówki oświatowe zostały zobowiązane do bieżącego informowania rodziców o przebiegu strajku i rodzących się w związku z tym problemach. Dyrektorzy częstochowskich szkół na razie deklarują, że egzaminy gimnazjalne planowane od 15 kwietnia powinny odbyć się zgodnie z harmonogramem.

W powiecie zawierciańskim do strajku przystąpiło prawie 90 procent placówek. Nie protestują nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 3, trzy przedszkola, a w jednym do strajku przystąpiła część załogi. Obecnie dyrektorzy szkół organizują dzieciom zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

Przedszkolaki natomiast mogą skorzystać z zajęć prowadzonych przez przedszkola, w które pracują normalnie. Urzędnicy od rana odwiedzają zawierciańskie szkoły i omawiają sprawy związane z egzaminami gimnazjalnymi. 

W Gminie Łazy ze strajku wycofała się podstawówka w Chruszczobrodzie, którą reprezentowała związkowa Solidarność. Pozostałe placówki uczestniczą w proteście. Trzy szkoły i trzy przedszkola niepubliczne pracują planowo. Egzaminy gimnazjalne w Łazach odbędą się bez przeszkód. W komisjach zasiądą księża, katecheci i urzędnicy, którzy spełnili wymogi formalne. 

Do protestu przyłączyły się też szkoły w sąsiednich gminach, między innymi w Ogrodzieńcu i w Kroczycach. Gminą, która nie przystąpiła do strajku jest Gmina Szczekociny. 

— Zgodnie z zapowiedzią do strajku pracowników oświaty w Bielsku-Białej dołączyły 72 placówki — powiedziała nam prezes okręgu bielskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, Gabriela Herzyk. Pytana o deklaracje niektórych placówek, że jutro zakończą strajk i wrócą do normalnej pracy skomentowała, że jest to indywidualna decyzja każdego pracownika i każdego zespołu.


Prezes Herzyk powiedziała, że rodzice dzieci wykazali się dużym zrozumieniem dla akcji protestacyjnej. W większości placówek ilość dzieci jest minimalna, nigdzie nie ma problemu z zapewnieniem im opieki.

Miasto Cieszyn zorganizowało bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży w czasie jego trwania. W tym czasie rodzice, którzy nie znajdą opieki dla swoich dzieci, mogą szukać pomocy w kilku cieszyńskich instytucjach.

To między innymi: Szkolne Schronisko Młodzieżowe, Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy”, Biblioteka Miejska ,Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, Zamek Cieszyn oraz Książnica Cieszyńska. Do dyspozycji dzieci i młodzieży dziś i jutro jest również cieszyńskie lodowisko oraz pracownia Jerzego Wałgi, gdzie będzie można podpatrzyć pracę cieszyńskiego rusznikarza.

Sytuacja w związku ze strajkiem nauczycieli w województwie śląskim jest trudna - deklaruje Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer. Jak zaznacza kurator, skala strajku w śląskiem jest podobna jak w innych województwach.


— Dochodziło też do nieprawidłowości – poinformowała Urszula Bauer.


Kuratorium będzie sprawdzało te doniesienia, a w przypadku potwierdzenia informacji o tym, że dzieci odesłano do domu, będzie wyciągało konsekwencje.



Autor: Joanna Opas, Paulina Kurek, Zdzisław Makles, Andrzej Ochodek, Jarosław Krajewski /pg/



Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA