Śląskie w kapsule czasu. Konkurs dla mieszkańców.

fot. materiały prasowe

Śląski Urząd Wojewódzki ogłasza konkurs „Śląskie w kapsule czasu” skierowany do pełnoletnich mieszkańców województwa śląskiego. W ten sposób władze chcą upamiętnić 90. rocznicę oddania do użytku gmachu Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. 

Organizatorzy chcą umieścić w fasadzie elewacji historycznego gmachu kapsułę z przedmiotami, które zostaną zachowane jako znaczący symbol naszych czasów dla przyszłych pokoleń. Wymiary artefaktów nie mogą przekraczać szerokość 23 cm/długość 55 cm/ wysokość 19 cm.

Propozycje można zgłaszać pod adresem - kapsula@katowice.uw.gov.pl do 14 kwietnia 2019 roku. Do zgłoszenia należy dołączyć formularz z podpisanymi załącznikami oraz zdjęcie artefaktu. 

Budowa gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego uwarunkowana była utworzeniem w 1922 roku Województwa Śląskiego – na odzyskanej przez Polskę części Górnego Śląska.

Historyczny moment ustanowienia Województwa Śląskiego z przyznaną mu szeroką autonomią, w tym z odrębnym Sejmem oraz Skarbem Śląskim, wymagał także podjęcia decyzji o budowie odpowiedniego gmachu łączącego funkcje siedziby parlamentu i władzy wykonawczej. Już w 1923 roku rozpisano konkurs na projekt gmachu, a 5 maja 1929 r. został poświęcony przez ks. bpa Arkadiusza Lisieckiego i przekazany przez ówczesnego prezydenta II RP Ignacego Mościckiego.

Gmach na przestrzeni swojej długiej historii pełnił kilka funkcji: funkcjonalnego pomnika polskości na odzyskanej ziemi, urzędu, tutaj też swoją siedzibę miały inne instytucje publiczne, np. Muzeum Śląskie, zaś obszerne apartamenty przeznaczono na prywatne mieszkania dla wojewody i marszałka Sejmu. Jednak jedynym wojewodą zamieszkującym te pomieszczenia był Michał Grażyński, dlatego tę część budynku zwie się do dziś „mieszkaniem Grażyńskiego”. W czasie II wojny światowej w budynku miały swoją siedzibę władze niemieckiej jednostki administracyjnej.

Budynek składa się z 4 głównych skrzydeł. Wewnątrz korpusu mieści się część sejmowa, będąca niejako sercem gmachu, którego kubatura wynosi aż 161 474 m3. Jest tu ponad 600 pomieszczeń i 1300 okien. Wybudowano 4 wysokie piętra i niski parter, ale dodatkowe dwa piętra usytuowane są pod ziemią. Łączna długość korytarzy wynosi ponad 6 km. Obwód korytarza na każdym piętrze wynosi ok. 400 m, czyli jest równy dystansowi bieżni lekkoatletycznej. Sala Sejmu Śląskiego dysponuje miejscami siedzącymi dla 140 osób: pierwotnie 80 z nich było przeznaczonych dla posłów i prezydium Sejmu, 30 dla przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego, a kolejne 30 dla dziennikarzy.

Ogromna inwestycja została w całości sfinansowana ze środków Województwa Śląskiego, a jej pełny koszt (wraz z wyposażeniem gmachu) oblicza się na 12,5 mln ówczesnych złotych polskich.

Wśród pięknych sal reprezentacyjnych i wyjątkowych pomieszczeń jest Sala Sejmu Śląskiego, na wzór której zaprojektowana jest Sejmowa Sala Posiedzeń w Warszawie, Sala Marmurowa, gdzie niegdyś odbywały się wystawne bal oraz Westybul, w którym znajduje się niezwykły żyrandol.