79. rocznica zbrodni katyńskiej. Uroczyste obchody upamiętnienia.

fot. Krzysztof Słabikowski

W wielu miejscach regionu wspominani są polegli w Katyniu.

Częstochowa upamiętniła 79. rocznicę zbrodni Katyńskiej na Placu Katyńskim. Wspominani byli polegli Częstochowianie związani z historią Katynia i krwawymi wydarzeniami okresu II wojny światowej.

Dla Anny Bieleckiej, prezes Rodzin Katyńskich w Częstochowie, te uroczystości są osobistym przeżyciem.


— Na Placu Katyńskim, gdzie co rok organizujemy uroczystości, jest ponad 80 dębów upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej — mówi Rafał Piotrowski z Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie.  


Na Placu Katyńskim złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Uroczystość organizują Urząd Miasta Częstochowy, Zespół Szkół Technicznych i Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych.

Policjanci upamiętnili 79. rocznicę dokonania przez NKWD Zbrodni Katyńskiej. Przy Grobie Policjanta Polskiego w Katowicach złożono kwiaty i znicze. Była też salwa honorowa i apel pamięci. Jak mówi nadinsp. Krzysztof Justyński, kmendant wojewódzki policji w Katowicach, to bardzo ważne, by pamiętać o trudnej historii Polaków. 


— To już tradycja, że spotykamy się przy Grobie Policjanta Polskiego — mówi Andrzej Sznajder, szef katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.


Podczas II wojny światowej w wyniku komunistycznej zbrodni śmierć poniosło ponad 21 tys. polskich obywateli.

Autor: Krzysztof Słabikowski, Łukasz Szwej /pg/rs/