Warsztaty. Paramistrzostwa. Strajk i protest.

Na Żywiecczyźnie odbył się cykl wiosennych warsztatów o tematyce świątecznej. Coroczne spotkania najmłodszych z folklorystami i twórcami ludowymi od blisko dwudziestu lat odbywają się pod hasłem "Wielkanoc w tradycji naszych przodków". Zajęcia organizowane są między innymi w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni i właśnie tam, z mikrofonem, misternej góralskiej robocie przyglądała się Katarzyna Graboń. W Szczyrku odbyły się V Międzynarodowe Paramistrzostwa Pierwszej Pomocy. Ponad sześćdziesiąt osób, które na co dzień zmagają się z własnymi ograniczeniami fizycznymi i psychicznymi sprawdza, w praktyce, swoją wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Tegoroczna edycja zawodów nastawiona jest na udzielanie pierwszej pomocy podczas imprez masowych. Paramistrzostwa to wynik prowadzonych w Szczyrku, już od dwunastu lat, szkoleń dla niepełnosprawnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W tegorocznej edycji zawodów startuje dwanaście drużyn, w tym jedna z Ukrainy. Paramistrzostwa to jedyna tego typu impreza w Europie. Zawody potrwają do sobotę. Z mikrofonem, niepełnosprawnym a jakże skutecznym, ratownikom towarzyszyła Katarzyna Grboń. Mija pierwszy tydzień strajku nauczycieli. Choć udało się przeprowadzić egzaminy gimnazjalne, to każdego dnia strajk rodzi określone kłopoty. Posłać dziecko do szkoły czy nie, jaką opiekę mu zapewnić? W Olszynie w gminie Herby, część rodziców, nie popierająca strajku nauczycieli, przyprowadza dzieci do szkoły. Inni rodzice wysyłają dzieci, aby sprawdzały czy są zajęcia a jeśli ich nie ma zapewniają opiekę w domu. Przedłużający się strajk będzie potęgował dylematy. Zarówno nauczycieli, którzy strajkując nie otrzymują wynagrodzenia i nie realizują programu nauczania jak i rodziców, którzy mają zdezorganizowane życie. Każdy strajk z natury rzeczy dzieli społeczeństwo. Strajk nauczycieli po kilku dniach zaczyna dzielić nawet małe, dotychczas zgodne społeczności, które szanując szkołę na jej rzecz chętnie społecznie pracowały. A rozwiązania sporu nie widać. Podzieloną Olszynę odwiedził Zdzisław Makles. Licealiści z Sosnowca wspierają nauczycieli. Aby pokazać swoje poparcie zorganizowali przy dworcu PKP w Sosnowcu pikietę. Na miejsce udał się reporter Radia Katowice, Kamil Jasek.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl