Katedra. Egzaminy. Autobus. Joanna.

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu poruszył niejedno serce. Zniszczony zabytek, utracone wiekowe dziedzictwo europejskiej i katolickiej kultury zostawiło dziurę w duszy wielu Francuzów. Ich ból szczególnie dobrze rozumieją mieszkańcy Sosnowca którzy kilka lat temu poradzić sobie musieli z podobną sytuacją. W 2014 roku spłonęła znaczna część sakralnej budowli.


 

Uczniowie ósmych klas szkół podstawowych w całej Polsce mają za sobą kolejny dzień egzaminów. Dziś mierzyli się z trudnymi zadaniami z matematyki. W Międzybrodziu Bialskim - w Szkole Podstawowej numer 1  - od dziewięciu już dni trwa strajk nauczycieli. Mimo to,udało się bezproblemowo skompletować komisje egzaminacyjne, a sprawdzian przebiegł bez komplikacji. Z uczniami, ale i z dorosłymi, którzy przechodzą właśnie sprawdzian odpowiedzialności - rozmawiała Katarzyna Graboń.


 

Jeździł tu już elektryczny a od wczoraj hybrydowy. W Cieszynie rozpoczął się test miejski nowoczesnego autobusu o napędzie hybrydowym. Władzom miasta marzy się 20 takich pojazdów,co jest na razie nierealne a mieszkańcy są zadowoleni do czasu,kiedy dowiadują się od naszego reportera,że to tylko test do 28 kwietnia.


 

Sięgamy dziś do zbiorów Archiwum Polskiego Radia Katowice by zaprezentować reportaż zrealizowany 20 lat temu. Wtedy to Wojciech Pacula miał okazję rozmawiać z zakonnicą z sosnowieckiego Zgromadzenia Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, która wróciła z misji w Afryce. Tytułowa bohaterka, siostra Joanna, konkretnie Joanna-Paula (bo takie imię przyjęła w zakonie), pracowała jako pielęgniarka w Ruandzie. Przypomnijmy ćwierć wieku temu, w kwietniu 1995 roku, wybuchła w tym afrykańskim kraju bratobójcza wojna. Doszło do masowego ludobójstwa. Naocznym świadkiem była siostra Joanna.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl