Nowe tramwaje. Szkolna afera. Język wilamowicki.

trampesatwist_wiel_120Mają 32 metry długości i prawie 2 i pół metra szerokości. W Katowicach Zawodziu, oficjalnie oddano do użytku pierwsze nowe tramwaje typu Twist. W sumie do stolicy województwa ma ich trafić 30. Każdy z nich otrzyma lub już otrzymał, swoje imię. Na pierwszej wycieczce Twistem, nazwanym "Andzią", nie mogło zabraknąć również naszego reportera. Nowe tramwaje regularnie kursować będą od jutra. Na początek będzie można się nimi przejechać w Katowicach na trasie od Zawodzia do Placu Wolności. A już dziś na taką przejażdżkę wybrał się Marcin Wielgus.


 

Niepewna przyszłość czeka uczniów klas sportowych, którzy kończą gimnazjum. Katowickie licea nie mogą bowiem otwierać klas sportowych. Wszystko dlatego, że w mieście ma od września rozpocząć działalność szkoła mistrzostwa sportowego. Z tego powodu władze miasta odmówiły dyrekcji VI liceum Ogólnokształcącego w Katowicach, utworzenia klasy sportowej, tłumacząc to barkiem uczniów chętnych do uczęszczania do takiej klasy. Do prywatnej inicjatywy dopłacać będzie miasto. Trudno zatem oprzeć się wrażeniu, że nie wszystkie placówki edukacyjne są równo traktowane. Czy naprawdę nie ma osób, które chciałyby utworzenia takiej klasy i co kieruje miastem, które wspiera prywatną inicjatywę zainteresowało naszą reporterkę, Aleksandrę Gruszczyńską.


 

Jedni mówią, że przyszli z Fryzji, inni, że z Niderlandów. Jednak jedno jest pewne, ich język i stroje przetrwały tu blisko 800 lat. Wilamowice, niewielkie miasto koło Bielska-Białej zamieszkują potomkowie osadników holenderskich, niemieckich i szkockich, którzy przybyli do Polski w XIII wieku. Dziś odwiedziła go delegacja miasta Zelt z niemieckiej Fryzji, która gości w zaprzyjaźnionym Szczyrku. W Wilamowicach, ze słownikiem w ręku, był nasz reporter Andrzej Ochodek.


 


Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Relacje reporterów Radia Katowice