Wobory do Parlamentu Europejskiego. Nowy oddział kardiologiczny. Skarbek po termomodernizacji. Niepełnosprawnym - pełnosprawnym.

W najbliższą niedziele pójdziemy wybierać polskich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Patrząc na poprzednie elekcje istnieje obawa, że Polacy znów zagłosują w mniejszości. W żadnych bowiem europejskich wyborach frekwencja w Polsce nie przekroczyła 25 procent, co stawia nas w ogonie Europy. 

Z czego wynika niechęć Polaków do oddawania głosów? Czy Unia Europejska jest dla nas tworem niezrozumiałym, czy nie widzimy w owym głosowaniu naszego wpływu na kształt przyszłej Europy, a może kluczowy jest tu fakt, że przez lata demokracji nie zbudowaliśmy tzw. społeczeństwa obywatelskiego? Odpowiedzi, także w literaturze, szukają dziś goście bielskiego studia Radia Katowice - profesor Marek Bernacki, dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego oraz dr Robert Pysz, adiunkt w katedrze polonistyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Rozmawia Jarosław Krajewski.


W Szpitalu Powiatowym w Myszkowie otwarto dziś oddział Kardiologiczny. Składa się on z oddziału intensywnego nadzoru oraz pracowni hemodynamiki. Będą mogli z niego korzystać pacjenci z nagłymi chorobami serca, a także innymi problemami kardiologicznymi. Szczegóły w nagraniu Krzysztofa Słabikowskiego.


Dom handlowy Skarbek dla Katowiczan to ważny symbol, niemalże nieodłączny element miejskiego rynku. Dlatego każda zmiana wyglądu, której podlegają ulubione przez mieszkańców budynki mogą wzbudzać pewne kontrowersje i różnice w ocenie estetycznej. Przyjęło się, że o gustach się nie rozmawia. Postanowiliśmy tę zasadę na chwilkę zawiesić.


Krzysztof Lato - to szef internetowego portalu "Katowice 112". Mimo, że porusza się na wózku inwalidzkim często tuż po służbach ratunkowych jako pierwszy jest na miejscu akcji. Informuje mieszkańców o utrudnieniach w mieście i różnego rodzaju wypadkach. Z "niepełnosprawnym - pełnosprawnym" dziennikarzem rozmawiała reporterka Radia Katowice.