Zakończenie roku szkolnego. DPS bez lekarstw. Bariery. Ratownicy WOPR.

Ostatni dzwonek dzwoni w szkołach nie tylko naszego regionu, ale także całego kraju. Większość uczniów kończy dziś rok szkolny i rozpoczyna wakacje.

Na uroczystą akademię z okazji zakończenia roku szkolnego nasza reporterka wybrała się do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach.


Domy pomocy opieki społecznej, szkoły i fundacje mają ogromne trudności z zakupem leków dla swych podopiecznych – alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Nie mogą bowiem kupować leków w aptece na fakturę, a w obrocie pozaaptecznym mają ograniczony dostęp do produktów leczniczych
To efekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, która weszła w życie 6 czerwca. Wszyscy są zaskoczeni, także w powiecie cieszyńskim, gdzie sprawę badał nasz reporter.


Urząd Miasta w Częstochowie ma nowy projekt dotyczący likwidowania barier architektonicznych. Ma to ułatwić poruszanie się w przestrzeni publicznej osobom niepełnosprawnym. 

W wakacje nowy projekt będzie konsultowany z instytucjami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi, a następnie wprowadzony w życie. Dzięki niemu każda powstająca w mieście inwestycja ma być wolna od barier, a te które już istnieją mają być niwelowane. Szczegóły w nagraniu Krzysztofa Słabikowskiego.


W ubiegłym roku życie w wodzie straciło 545 Polaków. Większość z nich w miejscach, w których pływać w ogóle nie powinni. Mimo akcji informacyjnych i szeroko zakrojonych kampanii społecznych wciąż igramy ze śmiercią.

Często też za nic mamy uwagi i polecenia ratowników, dla których przecież własne nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. To właśnie oni są z nami przez cały rok na pływalniach i w aqua parkach, a latem na kąpieliskach, nad jeziorami i na plażach. Czujni, gotowi w każdej chwili zareagować, dobrze wyszkoleni. 

Katowicki oddział WOPR zakończył właśnie szkolenie nowych ratowników. Za sobą mają wiele godzin spędzonych w wodzie, na wodzie i pod wodą. Była krew, był pot, zdarzały się i łzy. Teraz będą mogli sprawdzić się w służbie dla nas wszystkich. O tym, co to znaczy być ratownikiem WOPR, posłuchamy w reportażu Anny Sojki, "Dopóki zdrów będę..."INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl