Wstańcie, chodźmy. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski.

fot. Izabela Czerczer

W Częstochowie odbędzie się dzisiaj wernisaż wystawy plenerowej "Wstańcie, chodźmy… Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski”.

Wydarzenie upamiętni czterdziestą rocznicę wizyty papieża w kraju. 

Jak mówi rzeczniczka katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Monika Kobylańska, prezentowane zbiory zawierają niepublikowane dotąd zdjęcia z Instytutu Prymasowskiego i archiwum IPN-u. 


Dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach podkreśla, że pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski była ważnym  wydarzeniem politycznym, religijnym ale także ważnym wydarzeniem w historii Polski, którego doniosłość uzmysławiano sobie już wtedy.


— Ta wystawa przypomina miejsca, które Jan Paweł II odwiedził i przesłanie, z którym do nas przyjechał — dodaje dr Andrzej Sznajder.


Na wystawie na wałach jasnogórskich przy Bastionie Ojca Augustyna Kordeckiego prezentowanych jest blisko 40 fotografii ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Na Jasnej Górze oglądać ją będzie można przez dwa miesiące. Potem trafi do innych miast, które odwiedził Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski.

Autor: Paulina Kurek, Izabela Czerczer/ml/