Sezon pielgrzymkowy w pełni. Coraz więcej pątników na Jasnej Górze.

fot. Ryszard Stotko

W lipcu do Częstochowy i na Jasną Górę wejdą 42 zorganizowane grupy pielgrzymów.

 Łącznie ma w nich przyjść lub przyjechać blisko 11 tys. osób. Statystyka obejmuje zgłoszone pielgrzymki, które wymagają zabezpieczenia w czasie przejścia lub przejazdu przez miasto. 

Największej liczby pielgrzymów można spodziewać się 15 lipca. Wtedy do miasta wejdzie najliczniejsza grupa Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę licząca ok. 2 tysięcy osób. Drugą będzie Przemyska Piesza Pielgrzymka. Przyjdzie w niej około 1300 osób. Sporo pątników można spodziewać się też 31 lipca, kiedy do miasta przybędzie góralska grupa ok. 1100 osób z Czerwiennego-Bachledówki. Ponadto w lipcu na Jasną Górę dotrą pielgrzymi m.in. z Wodzisławia Śląskiego, Kamienia Pomorskiego, Piotrkowa Trybunalskiego oraz z czeskiego Cieszyna i Ostrawy. 

Oprócz tradycyjnych, pieszych pielgrzymek do Częstochowy przyjadą także pątnicy na rolkach i rowerach. 

Na Jasnej Górze gości Pielgrzymka Rzemiosła. Odbywa się ona tradycyjnie w ostatnią niedzielę czerwca. Na doroczne, 38. już spotkanie przyjechali przedstawiciele władz Związku Rzemiosła Polskiego, Izb Rzemieślniczych, starszyzna cechowa, rzemieślnicy i pracownicy rzemiosła wraz z rodzinami. Na szczycie klasztoru Eucharystii przewodniczył bp Edward Janiak, ordynariusz diecezji kaliskiej. Mszę św. koncelebrował Krajowy Duszpasterz Rzemiosła ks. kan. Krzysztof Rusiecki. 

Autor: Zdzisław Makles /rs/