Prezydent Andrzej Duda w regionie. Wizyty w Chorzowie i Sosnowcu.

fot. Łukasz Kałuża

Prezydent Andrzej Duda zapewnił w Chorzowie, że tegoroczne obchody Święto Wojska Polskiego odbędą się w Katowicach. Głowa państwa odwiedziła także Sosnowiec.

Powodem jest między innymi setna rocznica Powstań Śląskich. Jak dodał, trwają ustalenia w tej sprawie.


Prezydent dużo mówił o Powstaniach Śląskich. — To niezwykły dar jaki Ślązacy dali odradzającej się Rzeczpospolitej — podkreślił Andrzej Duda.


Prezydent Andrzej Duda powiedział także, że na Śląsku jest niezwykłe jądro siły i walki Solidarności. "To tutaj była ta moc" – dodał.

Jak zaznaczył prezydent, Zagłębie wspomagało wszystkie Powstania Śląskie. — Nie wiadomo, czy mówilibyśmy o sukcesie Powstań, gdyby nie wsparcie płynące z tej ziemi, które otrzymali Ślązacy, zwłaszcza podczas trzeciego Powstania Śląskiego — zwrócił się do sosnowiczan prezydent Andrzej Duda. 


Jak zaznaczył prezydent, dbałość o środowisko naturalne musi być jedną z fundamentów polityki, ale musi ona mieć charakter zrównoważony. Andrzej Duda podkreślił znaczenie badań naukowych, rozwoju technologicznego i nowocześniejszych metod wykorzystania surowców.


Prezydent Andrzej Duda wyraził dumę ze zmian jakie zachodzą na Śląsku. Wspomniał siedzibę Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, w którym odbywała się konferencja COP24 czy siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.


O potrzebie tworzenia nowoczesnego przemysłu i rozwoju w Polsce prezydent mówił w Sosnowcu. Jak zaznaczył, jest to ważne ze względu na ochronę zdrowia i ochronę klimatu.


— Prezydent powiedział, że Polska ma prawo korzystać ze swoich surowców naturalnych, jednak w taki sposób, by zapewnić zrównoważony rozwój. Zmiany przemysłowe muszą następować zgodnie z tym, co zaproponowaliśmy światu podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, czyli sprawiedliwą transformację — powiedział w Sosnowcu Andrzej Duda. 
Autorzy: Paulina Kurek, Łukasz Kałuża /pg/


Wiadomości regionalne