Najdłuższy proces w historii. Dziś wyrok w sprawie Zdzisława Ł.

Kończy się najdłuższy proces w historii śląskiego wymiaru sprawiedliwości. Dziś zapaść ma wyrok w sprawie Zdzisława Ł., członka gangu krakowiaka.

Zdzisław Ł., pseudonim Zdzicho to po Januszu T. jeden z najważniejszych członków śląskiej mafii. W gangu krakowiaka zajmować miał się wykonywaniem egzekucji. Zdaniem sądu to właśnie on zabić miał w 1997 roku w szczecinie szefa białoruskiej mafii w Polsce, Wiktora F. Oprócz tego zarzuca mu się także dokonania zabójstwa w trakcie napadu na kantor w Przemyślu.

Grupa krakowiaka rozbita została w 1999 roku, sprawa ciągnie się więc od 20 lat. W tym czasie wraz z apelacjami, zapadło już kilka wyroków. Dwa pierwsze zostały jednak uchylone. W 2016 roku za popełnione przestępstwa Zdzisław Ł. Został skazany na dożywocie. Proces odwoławczy od tego wyroku ruszył w ubiegłym roku. Rozprawy były jednak odraczane w związku z kolejnymi wnioskami formalnymi Zdzisława Ł., który dogłębnie analizował dowody oraz wieloletnie postępowanie, zarzucając sądowi nierzetelność. W tym roku sprawa Zdzicha na etapie rozpoznawania apelacji, została wyłączona z głównego procesu gangu do osobnego postępowania.

Oskarżony cały czas nie przyznaje się do winy.  Ostateczny wyrok zapaść ma dziś o godzinie 13.00.


Autor: Kamil Jasek