Wyniki rekrutacji do szkół średnich.O przyjęcie do liceów stara się 79 tysięcy.

Absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów poznają dzisiaj wyniki rekrutacji. 

O przyjęcie do liceów, techników i szkół branżowych pierwszego stopnia stara się 79 tysięcy uczniów w województwie śląskim. 3.5 tysiąca uczniów nie dostało się do szkoły średniej.

Śląska Kurator Oświaty, Urszula Bauer powiedziała, że po ogłoszeniu wyników przez szkolne komisje rekrutacyjne uczniowie mają czas do 24 lipca, żeby potwierdzić chęć chodzenia do szkoły, do której zostali zakwalifikowani. 


Bez problemów z podwójnym rocznikiem w Katowicach. 

Mimo znacznie większej liczby uczniów, miejsc w szkołach nie zabraknie. Licea, technika oraz szkoły branżowe przygotowano na przyjęcie 6782 osób. Więcej klas otwartych zostanie w najbardziej obleganych placówkach. Przykładowo w II LO imienia Marii Konopnickiej w tym roku zwiększono liczbę klas z planowanych 14 do 16. Mimo to, nie wszystkim udało się tam dostać. Dla niezakwalifikowanych, wciąż pozostało 798 miejsc w innych szkołach, w tym 221 w liceach. Teraz uczniowie złożyć będą musieli dokumenty do rekrutacji uzupełniającej.

25 uczniów z Sosnowca w województwie śląskim nie dostało się do szkół. W rekrutacji uzupełniającej do liceów, techników i szkół branżowych pierwszego stopnia czeka na nich ponad 600 miejsc. 

W Sosnowcu powstaną 52 klasy licealne, 57 klas w szkołach branżowych i 10 klas w szkołach zawodowych. Kandydaci do szkół mogą sprawdzić w systemie online, czy zostali przyjęci do wybranej szkoły. Listy z nazwiskami wywieszały też szkolne komisje rekrutacyjne.  W Technikum nr 3 w Sosnowcu uczniowie od rana sprawdzali, czy dostali się do szkoły.     


Uczniowie zakwalifikowani do placówek mają czas do 24 lipca na potwierdzenie chęci chodzenia do wybranej szkoły. 26 lipca szkolne komisje rekrutacyjne upublicznią listy uczniów przyjętych i nieprzyjętych do szkół. W tym dniu pojawi się też informacja o wolnych miejscach, które zostały w poszczególnych szkołach, a następnego dnia rozpocznie się drugi etap rekrutacji. 

Wyniki rekrutacji poznali m.in. uczniowie w Częstochowie. Ponad 500 uczniów nie dostało się do wybranych przez siebie szkół średnich. Najczęściej do popularnych liceów. 

Urząd Miasta przygotował 6300 miejsc we wszystkich typach szkół średnich, ponad 3 tysiące dla absolwentów gimnazjów i taką samą liczbę dla ósmoklasistów. Wczoraj jeszcze miasto zdecydowało o otwarciu kilku dodatkowych klas w liceach. Jednak w tych najbardziej popularnych szkołach liczba kandydatów była większa od ilości przygotowanych miejsc. Magistrat zapewnia, że jest jeszcze około 400 miejsc wolnych w technikach, liceach i szkołach branżowych. Do 25 lipca powinna zakończyć się wstępna rekrutacja. Szkoły ogłoszą listy przyjętych i poinformują o ewentualnie wolnych miejscach i rozpocznie się drugi etap rekrutacji.

Listy zakwalifikowanych w szkołach wywieszono o godzinie 9.00. Ich sprawdzanie budziło wiele emocji, tak jak w II Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta w Częstochowie,  jednym z najbardziej obleganych w mieście, bo kandydatów jest więcej niż miejsc w szkole.


Częstochowski "Traugutt" przygotował 8 klas po 4 dla absolwentów gimnazjów i ósmoklasistów - podkreśla Małgorzata Jackowska dyrektor szkoły.


W Bielsku-Białej,z różnych powodów nieprzydzielonych do żadnego typu placówki oświatowej jest ok. 350 uczniów. 

W ramach dwóch naborów, oddzielnie dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów, przygotowano odpowiednio 2179 i 2107 miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych. Są jeszcze wolne miejsca w bielskich szkołach: 190 dla absolwentów 8-letniej podstawówki i 180 dla absolwentów gimnazjów. Jak wynika z danych Miejskiego Zarządu Oświaty w Bielsku-Białej, absolwenci częściej wybierali licea z bardzo wysokim progiem punktowym, m.in. IV Liceum Ogólnokształcące im. KEN, LO im. Kopernika oraz III LO im. Żeromskiego. Mało popularne okazały się szkoły branżowe I stopnia. Tam wolne miejsca są w klasach mechanicznych, gastronomicznych, krawieckich i budowlanych. Miejski Zarząd Oświaty analizuje wyniki rekrutacji i rozważa m.in. możliwość uruchomienia kolejnych oddziałów z zachowaniem porównywalnego poziomu progów punktowych i zwiększenia liczebności oddziałów.

Jak zapewnia starostwo powiatowe w Cieszynie wszyscy absolwenci gimnazjów i podstawówek znajdą miejsca w szkołach.

Jedna z najbardziej popularnych szkół w Cieszynie jest Liceum imienia Antoniego Osuchowskiego, gdzie rano był nasz reporter.


Część kandydatów, niestety odejdzie z kwitkiem-powiedziała nam zastępca dyrektora liceum, Ewelina Klimek.


Rekrutacja uzupełniająca to czas dla uczniów na dostarczenie wniosków do placówek, w których zostały wolne miejsca. Śląskie Kuratorium Oświaty zapewniło, że wszyscy absolwenci dostaną się do szkół. Najbardziej popularne placówki przyjmą dwa razy więcej uczniów niż w ubiegłym roku. W sumie dla absolwentów przygotowano ponad 90 tysięcy miejsc. 

Autor: Izabela Czerczer, Kamil Jasek, Paulina Kurek, Andrzej Ochodek /ml/rs/