Rozmowa dnia z premierem Mateuszem Morawieckim

fot. Ryszard Stotko

Program dla Śląska jest największym aktualnie realizowanym przez rząd przedsięwzięciem polityki regionalnej w kraju. 

To jeden z kluczowych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ważne są kwestie dotyczące historii Śląska i 100. rocznicy powstań śląskich a także problemy ISD Huty Częstochowa. Z premierem Mateuszem Morawieckim rozmawia Zdzisław Makles.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Śląsk ponownie musi stać się perłą polskiego przemysłu, polskiego rozwoju gospodarczego. W rozmowie wyemitowanej na antenie Polskiego Radia Katowice podkreślił, że to właśnie w tym celu został stworzony "Program dla Śląska".

"Program dla Śląska" to około 50 miliardów złotych przeznaczonych na rozwój regionu, walkę o czyste powietrze czy inwestycje w przeróżne branże. Jak tłumaczył Mateusz Morawiecki, program jest wielopłaszczyznowy i dotyczy przemysłu, infrastruktury, nauki. "Zainwestowaliśmy kilkadziesiąt milionów złotych w uczelnie w Sosnowcu, w Dąbrowie Górniczej, w Katowicach, w Częstochowie oraz w nowe kierunki studiów, takie jak informatyka i medycyna - po to, żeby pomagać zmieniać Śląsk w kierunku nowoczesnego przemysłu" - mówił Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki mówił także o transformacji energetycznej w Polsce. "Fundusz sprawiedliwej transformacji energetycznej mógłby pomóc w odejściu od energetyki opartej na węglu takim państwom jak Polska” - powiedział premier. Szef rządu podkreślił, że zmiany w energetyce muszą brać pod uwagę nasze priorytety. Zdaniem premiera, największą sztuka będzie pogodzenie polityki klimatycznej Unii Europejskiej oraz możliwości zaabsorbowania tych zmian przez przemysłowe województwo śląskie. Zmiany te muszą następować płynnie tak, aby nie odbiło się to negatywnie na ludziach.

Mateusz Morawiecki wspomniał również o defiladzie w Święto Wojska Polskiego, która w tym roku odbędzie się w Katowicach. Jak zaznaczył premier, to wyraz uznania roli powstań śląskich w polskiej historii. Defilada upamiętni też 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. "Powstania śląskie to przepiękna tradycja walki o polską wolność i niepodległość. Można powiedzieć, że cała II Rzeczpospolita urodziła się dopiero wtedy, gdy powstania śląskie ostatecznie rozstrzygnęły o kształcie polskich granic" - mówił premier Morawiecki.

Rok 2019 został także uznany przez Sejm Rokiem Powstań Śląskich.