Nielegalny transport odpadów zatrzymany

fot. Śląska Policja

Transport odpadów komunalnych nielegalnie wwiezionych do Polski z Niemiec ujawnili policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z KWP w Katowicach.

Policjanci ustalili, że do jednego z zakładów na Śląsku zmierza transport odpadów komunalnych z Niemiec. Podejrzany samochód ciężarowy z naczepą został zatrzymany na autostradzie A1 w Zabrzu.

W dokumentach transportu jako przewożone rzeczy figurowały odpady mogące stanowić paliwo alternatywne, jednak na naczepie samochodu ciężarowego pod warstwą zadeklarowanych śmieci kontrolujący ujawnili duże ilości odpadów komunalnych.

— Policjanci zatrzymali ciężarowy pojazd, a następnie wspólnie z inspektorami śląskiego Inspektoratu Transportu Drogowego przeprowadzili jego kontrolę — mówi Olaf Burakiewicz ze śląskiej policji.


Samochód ciężarowy trafił na parking strzeżony, a odpady zostaną odesłane do Niemiec.Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi transgranicznego przemieszczania odpadów, zabronione jest przywożenie do Polski zza granicy odpadów komunalnych. Proceder ten zagrożony jest karą do 5 lat więzienia.


Autor: Piotr Pagieła /pg/