100-lecie I Powstania Śląskiego. Msza w intencji powstańców. TRANSMISJA LIVE.

"Dziś wyrasta z wczoraj i kształtuje jutro" mówił podczas uroczystej mszy świętej w Mysłowicach arcybiskup Wiktor Skworc. Trwają uroczystości setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich.

Metropolita katowicki przypomniał, że w pamiętny dzień 15 sierpnia 1919 r., miała miejsce rzeź mysłowicka co dało  impuls do wybuchu I Powstania Śląskiego. Niemiecki oddział otworzył ogień do górników domagających się należnego im wynagrodzenia za pracę. Na miejscu zginęło siedmiu górników, dwie kobiety i trzynastoletni chłopiec, który przyszedł po wypłatę dla chorego ojca. Było wielu rannych.

Powstanie zdaniem metropolity było nierówną walką ledwo uzbrojonych powstańców - górników, mających oparcie w miejscowej ludności z wojskiem niemieckim. Zryw był jasnym sygnałem jakie są oczekiwania i dążenie mieszkańców Górnego Śląska - dodał arcybiskup.

 "Niech wszyscy żyjący na Górnym Śląsku pamiętają o cenie polskości i wolności; o cenie człowieczeństwa. Niech ofiara wszystkich męczenników XX wieku przyniesie owoc pokoju Ojczyźnie, naszej Ojcowiźnie i całej ludzkiej rodzinie i każdemu ludzkiemu sercu" - mówił metropolita.  

TRANSMISJA LIVE z mszy w kościele w dzielnicy Bończyk: