7-tysięczny dawca szpiku. Genetyczny bliźniak mieszka we Francji.

fot. Ryszard Stotko

Gliwickie Centrum Onkologii przyjęło 7-tysięcznego dawcę szpiku. 

Polski rejestr obejmuje ponad półtora miliona dawców szpiku. 

Jeśli chodzi o liczebność baz dawcy, Polska jest na drugim miejscu w Europie i na czwartym miejscu na świecie. Jednak, co 5 polski pacjent w dalszym ciągu nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego.

— Mamy być z czego dumni, ale jako fundacja musimy poszerzać bazę dawców, by zwiększać szansę oczekującym na szpik — mówi Magdalena Przysłubska z fundacji DKMS.


Pan Łukasz Krążek ze Świętochłowic jest 7-tysięcznym dawcą szpiku. Jego biorca przebywa we Francji. Ślązak już po raz drugi wspiera swojego bliźniaka genetycznego.


Pan Łukasz nigdy nie będzie mógł się spotkać ze swym francuskim bliźniakiem. Prawo francuskie nie dopuszcza możliwości kontaktu pomiędzy dawcą a biorcą. Natomiast polscy bliźniacy genetyczni mogą po dwóch latach od przeszczepu skontaktować się ze sobą za pośrednictwem fundacji. 

— W Polsce istnieje kilka rejestrów komórek krwiotwórczych — mówi profesor Sebastian Giebel.


— Niezwykle łatwo zostać dawcą i uratować komuś życie — dodaje profesor Giebel.


Rejestracja w bazie DKMS nie oznacza, że szpik będzie wykorzystany. Wszystko zależy od tego, czy znajdzie się biorca, którego materiał genetyczny jest zbliżony do materiału dawcy.

O transplantacji z prof. Krzysztofem Składowskim, dyrektorem Instytutu Onkologii w Gliwicach i prof. Sebastianem Giebelem, kierownikiem Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii rozmawia Dominika Sygiet.


Autor: Agnieszka Loch, Paulina Pikiewicz /rs/